آشنایی با محیط متلب ۲۰۱۷

آشنایی با محیط متلب ۲۰۱۷

آشنایی با متلب ۲۰۱۷

در این متن میخواهیم محیط متلب را به شکل کامل بررسی کنیم. برای این کار بخش های مختلف از محیط متلب ۲۰۱۷ را با هم میبنیم و در مورد آنها صحبت میکنیم.

 

محیط متلب : ظاهر پیش فرض

اولین باری که بعد از نصب متلب ، محیط متلب را باز کنید، با چنین صفحه ای رو به رو خواهید شد.

آشنایی با محیط متلب

این محیط از یک سری پنجره تشکیل شده است که به ترتیب در مورد آنها صحبت خواهیم کرد.

 

Command Window

Command window in matlab

روی پنجره ی میانی یعنی COMMAND WINDOW کلیک کنید. هر پنجره ای که در این محیط فعال باشد، کادر اطرافش به رنگ آبی کبود در می آید. این پنجره بزرگترین و البته کاربردی ترین پنجره در متلب است. به این علت که در این قسمت می توان خط به خط برنامه را نوشت. در ضمن محیط اجرایی متلب نیز همین پنجره است. یعنی نتایج کدهایی که شما در قسمتهای دیگر (که در ادامه توضیح خواهیم داد) می نویسید، در این بخش نمایش داده خواهند شد.

بعنوان مثال من یک متغیر به نام “a” تعریف میکنم و مقدار ۲ را به آن اختصاص میدهم. با این کار من یک خط برنامه نوشتم.

1
a = 2

وقتی که اینتر کنم نتیجه ی این برنامه نشان داده خواهد شد.

a = 2 and result

 

به این کرسری که اینجاست دقت کنید. هر موقع این کرسر در Command window نمایش داده شد، به این معنی است که نرم افزار آماده به کار است. اگر نباشد گوشه ی پایین سمته چپ برنامه، عبارت BUSY را مشاهده می کنید. نمایش این عبارت ، بدین معناست که نرم افزار در حال انجام محاسبات است.

کرسر در command window

 

Command History

بریم سراغه پنجره ی بعدی یعنی COMMAND HISTORY. اگر در محیط متلب شما نمایش داده نمیشود، می توانید از تب Home به پانل ENVIROMENT بروید و روی گزینه ی LAYOUT کلیک کنید.

حتما بخوانید:  دانلود کد پیدا کردن فرمول LaTex یک عبارت ریاضی در متلب

home>enviroment

از منویی که باز میشود، به قسمت COMMAND HISTORY بروید و گزینه ی DOCKED را انتخاب کنید.

layout>command history>docked

همانگونه که از نام این پنجره پیداست، وظیفه ی آن ذخیره سازی کدهایی هست که در COMMNAD WINDOW اجرا شده اند. این ذخیره سازی با ذکر تاریخ و ساعت انجام میگیرد.

معمولاً این ذخیره سازی را تا یک ماه گذشته برایتان انجام میدهد اما در تنظیمات میتوانید این مقدار را بیشتر کنید.

در این پنجره اگر دو بار روی هر دستور کلیک کنید، آن دستور به COMMAND WINDOW ارجاع داده شده و در همان لحظه اجرا میشود.

البته ترجیح شخض من بر این است که  این پنجره بسته باشد. چون میتوانید با فشردن فلش جهت بالا از کیبورد، به دستورهای قبلی دسترسی داشته باشید. و یا اینکه قسمتی از دستورات قبلی را تایپ کرده و بعد کلید جهته بالا را فشار دهید.

 

پنجره Workspace در متلب ۲۰۱۷

پنجره ی بعدی WORKSPACE یا محیط کار است. در این قسمت متغیر های برنامه با ذکر نوع، نام و مقدارشان ثبت میشوند. بعنوان مثال همان متغیر که در قسمت قبلی تعریف کردم را میتوانید در WORKSPACE ببینید.

Workspace

مربعی که در داخلش چهار مربع کوچکتر دارد و در کنار a نوشته شده است، نوع متغیر را نشان میدهد. این علامت مخصوص متغیرهای از نوع DOUBLE هست. در قسمت های بعدی در مورد انواع متغیرها صحبت خواهیم کرد.

اگر روی این متغیر دوبار کلیک کنید، یک پنجره جدید به نام VARIABLES باز میشود.

Variables Window

با استفاده از این پنجره میتوانید متغیرهای درون WORKSPACE رو مشاهده کنین و در صورتی که نیاز داشته باشین آنها را اصلاح نمایید.

اگر متغیر دیگری نیز داشته باشید، و آن را هم باز کنید ، یک تب دیگر در کنار تب قبلی باز میشود و میتوانید با کلیک روی هر کدام ، مقادیر داخل آن متغیر را نگاه کنید. با کلیک روی ضربدر گوشه ی این پنجره ، میتوانید بعد از اتمام کارتان آن را ببندید.

حتما بخوانید:  4 دستور از دستورهای پرکاربرد در متلب

 

Current Directory در متلب

قسمت بعدی CURRENT DIRECTORY یا مسیره جاری است که جزء قسمت های مهم محیط متلب است.

همین نوار کوچکی که زیر قسمت تبهای بالای صفحه قرار دارد. Current Directory مسیری را نشان میدهد که فایلها و اطلاعاتی که در حال حاضر متلب در حال انجام محاسبات روی آنهاست، داخلش قرار دارند.

Current Directory

 

پنجره Current Folder در متلب ۲۰۱۷

محتویات مسیرِ جاری، داخل این پنجره یعنی CURRENT FOLDER نشون داده میشود. میتوانید از داخل این پنجره به پوشه های دیگر هم دسترسی داشته باشید. و حتی فایلها را حذف و کپی کنید.

Current Folder

همیشه به خاطر داشته باشید که تمامی عملیات ها و محاسباتی که در حال انجام آن هستید، در مسیر جاری انجام می شوند.

 

Help در متلب ۲۰۱۷

حال به کلیدیترین بخش محیط متلب ۲۰۱۷، که البته در سایر ورژنها نیز هست، یعنی HELP آن می پردازیم. برای باز کردن HELP،  به پانل RESOURCES رفته و روی HELP کلیک کنید.

resources>Help

البته با تایپ و اجرای دستور HELP در COMMAND WINDOW میتوانید همین کار را انجام دهید. اما محتویاتی که به شما نشان میدهد، ساختاری متفاوت با زمانی که پنجره ی Help را مستقیم باز میکنید دارد. بدین شکل که اطلاعات به صورت مجموعه ای متن ها به نمایش در می آیند.

Help Window

از این صفحه میتوانید هر نوع تابع و دستوری رو که در متلب وجود دارد را با ذکر توضیحات و  مثالهای متنوع مشاهده کنید. به همین جهت یکی از بهترین منابع یادگیری برای متلب، Help خود متلب است.

در میانه ی این پنجره و البته از منوی سمت چپ آن میتوانید تمام موضوعات را با دسته بندی های آنها مشاهده کنید.

برای اینکه نحوه ی عملکردش را بهتر توضیح دهیم، در قسمت search help تابع sin که همان سینوس است را تایپ کنید.

حتما بخوانید:  نرم افزار متلب چیست؟

search sin in help

اینتر کنید. موضوعات خیلی زیادی که همگی مرتبط با سینوس هستند نمایش داده میشوند. اگر به قسمت مشخص شده در تصویر زیر دقت کنید، متوجه خواهید شد که یک علامت fx قرار دارد که نشاندهنده ی این است که این تاپیک مربوط به تابع (Function) سینوس است.

sin topic

کمی تو لیست پایینتر برید و مطابق شک این علامت را میبنید که نماد یک HELP TOPIC است.

Help Topic

یعنی در مورد موضوعی، توضیحاتی را داده است و در مورد یک یه دستور خاص نیست. مثلاً این مورد، درباره جایگذاری متغیرهای اسکالر درون ماتریس ها صحبت میکند. دلیل اینکه این موضوع را در جستجوی ما آورده، اینست که حتماً داخل آن مثالی هست که در آن مثال از سینوس استفاده شده است.

به بالای لیست برگردید و روی اولین تاپیک کلیک کنید.

sin help

در این قسمت میتوانید توضیح مختصری در مورد این دستور ببینید.

explanation

در قسمت SYNTAX نحوه ی وارد کردن آن تابع رو در متلب برای شما نوشته شده است.

Syntax

قسمت DESCRIPTION توضیحات کاملتری را در مورد این تابع در اختیار شما قرار میدهد. اگر روی EXAMPLE کلیک کنید، شما را به مثالی که مربوط به همین توضیحات است راهنمایی میکند.

 

 

 

 

اگر روی گزینه ی OPEN LIVE SCRIPT یا در بعضی تاپیک ها OPEN EXAMPLE کلیک کنین، آن مثال داخل خود محیطه متلب باز میشود. در این حالت احتیاجی به کپی پیست کردن کد آن مثال در داخل محیط متلب نیست.

قسمت مهم و آخر SEE ALSO است. تو این قسمت میتوانید توابعی که به تابع سیسنوس مرتبط هستند را ببینید.

See Also

در این درس با محیط متلب ۲۰۱۷ آشنا شدید، لازم است بگوییم که اکثر ورژنهای اخیر متلب هم محیط یکسانی دارند. در درس بعدی اولین گام برای کد نویسی در متلب را برمیداریم.

پس با ما همراه باشید.

۱۰ دیدگاه در “آشنایی با محیط متلب ۲۰۱۷

 • سلام خسته نباشین
  صفحه اول متلبم حذف شده منظورم همون سه پنجره ای که اول توضیح دادین. چیکا کنم که درست بشن و مث صفه اولی که تو سایت آوردین بشه

  • ضمن عرض سلام
   در قسمت بالای نرم افزار از تب home بر روی بخش layout کلیک کنید و گزینه default رو انتخاب کنید.

 • سلام
  ممنون و متشکرم از مطالب مفیدی که گذاشتید
  بنده سوال داشتم خدممتون
  توی متلب ۲۰۱۲ و قبل اون قسمتی به نام start توی متلب وجود داشت که می تونستیم tool box ها رو فراخوانی کنیم و یه سری امکانات دیگه توی متلب ۲۰۱۷ و بالاتر این قسمت حذف شده خواهشمند است یه این موضوع را نیز توی سایت بیارید

  • سلام و وقت بخیر. در حالت عادی command window خودش باز هست و نیازی نیست شما کاری بکنید. اگر براتون نمیاد از تب‌های بالا به تب Home برید. یه گزینه هست داخلش به اسم layout. اون رو بزنید و روی default کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

-->