رسم نمودار دو بعدی در متلب : از صفر تا صد!

رسم نمودار دو بعدی در متلب : از صفر تا صد!

در این پست قصد داریم به تکمیل گفتار قبلی در مورد رسم نمودار دو بعدی در متلب بپردازیم. اگر میخواهید با اصول اولیه ی رسم نمودار در متلب آشنا شوید، به پست قبلی مراجعه کنید.

استفاده از دستور close all قبل از رسم نمودار

بهتر از قبل از استفاده از دستور plot ، همواره بعد از دستور های clc و clear ، از دستور close all استفاده کنید. نکته ی خوب استفاده از این دستور این است که بعد از هر بار اجرای برنامه، کل شکل های قبلی بسته شده و از اول رسم خواهند شد. در این حالت نیازی ندارید که هر بار نمودار ها را به صورت دستی ببندید. در زیر نمونه ای از استفاده از این دستور را میبینید:

1
2
3
4
5
6
clc
clear
close all
x=[0.0:0.01:2*pi];
y=sin(x);
plot(x,y)

همانطور که در کد بالایی میبینید، دستور close all در خط سوم استفاده شده است.

 

دومین گام رسم نمودار دو بعدی در متلب !

تغییر رنگ نمودار در متلب

در جلسه ی پیش یاد گرفتیم که نموداری را با کدی که در بالا آورده شد، رسم کنیم. نمودار حاصل از کد بالا به صورت زیر است:

رسم نمودار در متلب با دستور plot

برای تغییر رنگ نمودار در متلب کافی است به دستور plot که در بالا نیز میبینید، یک آرگومان اضافه کنیم. البته آرگومان فوق باید بین تو کوتیشن ( ‘ ) قرار داشته باشد. در این حالت، برای مثال کد رنگ قرمز، r و کد رنگ سبز g می باشد. حالا بعنوان ذکر یک مثال از تغییر رنگ نمودار در متلب ، میخواهیم در رنگ نمودار فوق را به رنگ سبز در بیاوریم. در این حالت خواهیم داشت:

حتما بخوانید:  آرایه رشته ای در متلب

 

1
2
3
4
5
6
clc
clear
close all
x=[0.0:0.01:2*pi];
y=sin(x);
plot(x,y, 'g')

بعد از اجرای کد فوق خواهید دید که نمودار شما به رنگ سبز در خواهد آمد. تا به اینجای کار در مورد تغییر رنگ نمودار در رسم نمودار دو بعدی در متلب دستوراتی را فرا گرفتید. در ادامه با تغییر نماد خطوط در نمودار های متلب آشنا خواهیم شد.

 

تغییر نماد خطوط نمودار در متلب

متلب برای رسم نمودار، خطوطی را بین نقاط آن رسم میکند. با اینکار شما گمان میبرید که یک نمودار پیوسته دارید. مانند شکلی که در بالا دیدید. اما فرض کنید که بخواهیم به جای این حالت، متلب هر نقطه را با یک ستاره یا یک مربع به ما نشان دهد. برای اینکار کافی است به عبارت داخل کوتیشن که در آرگومان سوم از دستور plot می نویسیم، یک حرف دیگر اضافه کنیم. * برای نماد ستاره استافده می شود و + برای نماد مثبت. سایر کد های نماد ها را می توانید در ویدئو های آموزشی ما در دوره ی آموزش متلب پیدا کنید. حال فرض کنید که میخواهیم برای اینکار ، نمودار فوق را با نماد ستاره و رنگ قرمز رسم کنیم. کد مربوطه به صورت زیر خواهد بود:

 

1
2
3
4
5
6
clc
clear
close all
x=[0.0:0.1:2*pi];
y=sin(x);
plot(x,y, 'r*')

بعد از اجرای کد فوق، نتیجه به صورت زیر نمایش داده خواهد شد:

حتما بخوانید:  نرم افزار متلب چیست؟

تغییر نماد نمودار در متلب

البته باید به این نکته دقت کنید که در کد فوق، بر خلاف کد های قبلی، گام های بین اعداد مختلف در متغیر x را کمتر کردیم تا نمادهای ستاره بهتر مشخص شوند. بعد از تغییر نماد خطوط نمودار در متلب ، به تغییر نوع خط نمودار در متلب خواهیم پرداخت.

 

تغییر نوع خط نمودار در متلب

یکی دیگر از قابلیت هایی که رسم نمودار در متلب دارد، تغییر نوع خط نمودار در متلب است. بعنوان مثال می توان این خطوط را به نقطه چین، خط چین و خط چین به همراه نقطه تبدیل کرد. برای اینکار نیز باید عبارت سوم آرگومان را تغییر دهیم. فقط کافی است یک کد را بعنوان نماد به عبارت داخل کوتیشن اضافه کنیم. برای رسم نقطه چین در متلب از نماد : و برای رسم خط چین از — (دو خط فاصله دنبال هم) استفاده میکنیم. بعنوان مثالی از تغییر نوع خط نمودار در متلب میخواهیم نمودار رسم کنیم که از خطوط نقطه چین تشکیل شده باشد. کد این نمودار به صورت زیر است:

 

1
2
3
4
5
6
clc
clear
close all
x=[0.0:0.1:2*pi];
y=sin(x);
plot(x,y, 'r--')

البته در این کد نماد ستاره را برای بهتر دیده شدن خط چین ها حذف کردیم. که البته میشد این کار را هم نکرد. نتیجه ی کد فوق به صورت زیر خواهد بود:

تغییر نوع خط نمودار در متلب

 

ذکر این نکته ضروری است که ترتیب این نماد ها اهمیت ندارد. یعنی عبارت آرگومان سوم داخل کوتیشن را به هر ترتیبی که بنویسید نتیجه یکسان خواهد بود.

حتما بخوانید:  رسم نمودار در متلب : دستور plot در متلب همراه با مثال

 

رسم دو نمودار همزمان در یک شکل در متلب

آخرین موردی که در این گفتار میخواهیم ارائه دهیم، رسم دو نمودار همزمان در یک شکل در متلب است. فرض کنید که میخواهیم نمودار سینوس و کسینوس را در یک شکل ترسیم کنیم. برای اینکار باید از دستور hold on در متلب استفاده کنیم. برای این امر باید دو بار از دستور plot استفاده کنیم. و در بین این دو دستور hold on را به کار ببریم. این حالت به صورت زیر خواهد بود:

1
2
3
4
5
6
7
8
9
clc
clear
close all
x=[0.0:0.1:2*pi];
y=sin(x);
y2 = cos(x);
plot(x,y, 'r*')
hold on
plot(x,y2, 'b+')

در کد فوق، مقادیر sin داخل متغیر y و مقادیر cos داخل متغیر y2 قرار داده شده اند. سپس نمودار سینوس را با رنگ قرمز و نماد ستاره * و نمودار کسینوس را با رنگ آبی و نماد مثبت + رسم کرده ایم. بعد از اجرای کد فوق در متلب ، نتیجه به صورت زیر خواهد بود:

رسم دو نمودار همزمان در یک شکل در متلب

در این گفتار رسم نمودار دو بعدی در متلب را به شکلی کامل مورد بررسی قرار دادیم. همچنین موارد زیادی را در مورد تغییر نماد خطوط نمودار در متلب ، تغییر نوع خط نمودار در متلب و رسم دو نمودار همزمان در یک شکل در متلب را مورد بررسی قرار دادیم. در مورد ویژگی های بیشتر درمورد رسم نمودار به فیلم های آموزشی ما مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

-->