رسم نمودار در متلب : دستور plot در متلب همراه با مثال

رسم نمودار در متلب : دستور plot در متلب همراه با مثال

برای رسم نمودار در متلب روش های بسیار زیادی وجود دارد. انتخاب هر روش بستگی به نوع اطلاعاتی که میخواهید نمایش داده شود دارد. گاهی اوقات فقط میخواهید اطلاعات نمایش داده شده به صورت یک نمودار ساده ی نقطه ای باشد. گاهی برای رسم نمودار در متلب احتیاج به نمودار های میله ای دارید. و گاهی نیز نمایش سه بعدی یک صفحه را میخواهید. در این گفتار، میخواهیم به ساده ترین روش برای رسم نمودار بپردازیم که استفاده از دستور plot است. برای مطالعه در مورد سایر موضوعات در رابطه با آموزش متلب از پایه ، می توانید سایر پست های سایت توتیک در این بخش را مطالعه بفرمایید.

رسم نمودار در متلب : دستور plot در متلب

همانطور که گفتیم استفاده از دستور plot ساده ترین روش برای رسم نمودار در متلب است. همچنین توابع بسیاری نیز هستند که مشابه با دستور plot در متلب عمل میکنند. ولی در این گفتار میخواهیم این دستور را به طور کامل بررسی کنیم.

این دستور plot ضمن اینکه ساده ترین دستور برای رسم نمودار در متلب است، پرکاربردترین دستور نیز هست. سینتکس این دستور مطابق زیر است:

plot(x,y)
 

در سینتکس فوق ، x برابر است با آرایه ای که مقادیر محور افقی نمودار را تشکیل می دهد و y مقادیر محور عمودی نمودار را.

ذکر دو نکته را در اینجا ضروری میدانیم. دو دسته از توابع در متلب خروجی ندارند:

  1. توابع یا دستورهایی که یک مقدار را در Command Window چاپ میکنند.
  2. توابع یا دستورهایی که نمودار رسم میکنند.

نحوه ی عمل کرد این دستور به این شکل است که نقاط نظیر به نظیر را که در صفحه ی گراف قرافر گفته اند، به یکدیگر متصل میکند. پس می توان نتیجه گرفت که هرگاه دو آرایه ی ورودی به دستور plot ، یعنی x و y ، هم اندازه نباشند، رسم دستور plot ممکن نخواهد بود.

نکته ی مهم دیگری که باید به آن توجه کنید این است که آرایه های x و y ، هر دو باید یک بعدی باشند.

مثال برای رسم نمودار در متلب با دستور plot

خب حال میخواهیم با استفاده از این دستور یک مثال حل کنیم. در ابتدا میخواهیم محور افقی را تعریف کنیم. میخواهیم x را در بازه ی بین صفر تا ۲pi قرار دهیم. برای اینکار باید داده ها را بصورت گسسته و با گام های معین تعیین کنیم. پس در محیط برنامه نویسی متلب می نویسیم:

x = [۰ ۰.۰۱ ۲*pi]

مطابق با عبارت فوق x از صفر تا ۲pi تعریف شده و فاصله ی گامهای آن ۰.۰۱ می باشد. در مورد نحوه ی ساخت آرایه های یک بعدی و دو بعدی منظم در درسهای بعدی از سایت توتیک صحبت خواهیم کرد.

نوبت به مرحله ی ساخت آرایه ی محور عمودی میرسد. کمی پیش تر گفتیم که برای این مسئله، حتما باید آرایه ها از نظر تعداد برابر و یک بعدی باشند. ساده ترین کار این است که به شکل زیر عمل کنیم:

y=sin(x)

با این کار به ازای هر درایه از آرایه ی x ، یک درایه که مقدار sin آن است ساخته شده و در متغیر y قرار داده می شود. با این کار آرایه ی y یک آرایه ی یک بعدی خواهد بود که از نظر اندازه با آرایه ی x برابر است.

دستور plot در متلب

حال میرسیم به استفاده از این دستور و نشان دادن نتیجه ی اولیه ی آن. کد زیر را در محیط script متلب وارد کنید تا با اجرای آن، یک برنامه داشته باشید که نمودار sin را رسم میکند:

۱
۲
۳
۴
۵
clc
clear
x=[:0.01:2*pi];
y=sin(x);
plot(x,y)

خب ، بعد از نوشتن این کد در محیط editor یا script ، باید مطابق با تصویر زیر داشته باشید:

دستور plot در متلب

بعد از نوشتن این کد، کلید F5 را از روی کیبورد بزنید تا کد شما ذخیره و اجرا شود. بعد از ذخیره و اجرا شدن، نتیجه حاصل به صورت زیر خواهد بود:

رسم نمودار در متلب با دستور plot

خب تا به اینجای کار در مورد رسم نمودار در متلب به ساده ترین شکل ممکن عناوینی را فرا گرفتید. حال در ادامه ، کد های بیشتر را برای آشنایی بیشتر شما با استفاده از دستور plot در متلب تمرین خواهیم کرد.

مثال بیشتر از رسم نمودار در متلب

در این مثال میخواهیم تابع معروف x^2 را در متلب ، با استفاده از دستور plot رسم کنیم. برای این کار x را مطابق با زیر تعریف میکنیم:

x = [۱۰:۰.۰۱:۱۰]

با اینکار محور افقی یعنی x ها را با گامهای ۰.۰۱ از ۱۰- تا ۱۰ تعریف کردیم. حال نوبت به تعریف y میرسد. پس داریم:

y = x.^2

در اینجا برای به توان ۲ رساندن هر درایه از آرایه ی x از ^. استفاده کردیم. علت این کار را در پست های بعدی که مربوط به دستور ضرب نظیر به نظیر یا نقطه است بیان خواهیم کرد. در نهایت، کدی که باید در script متلب بنویسید به صورت زیر خواهد بود:

۱
۲
۳
۴
۵
clc
clear
x = [۱۰:۰.۰۱:۱۰]
y = x.^2
plot(x,y)

و این یعنی باید چیزی شبیه به این در محیط متلب داشته باشید:

دستور plot در متلب و رسم نمودار در متلب

در نهایت بعد از اجرای این کد ، نتیجه ی رسم نمودار در متلب به صورت زیر خواهد بود:

دستور plot در متلب و رسم نمودار در متلب

بسیار خب . تا به اینجای کار با دستور plot برای رسم نمودار در متلب آشنا شدید. در پست های بعدی سایت توتیک در مورد راه کاری هایی که می توان بهتر از دستور plot استفاده کرد و امکانات بیشتری برای رسم نمودار به آن اضافه نمود صحبت خواهیم کرد. پس با سایت توتیک همراه باشید.

محصولات
حتما بخوانید:  نرم افزار متلب چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

-->