برنامه نویسی با متلب را با این پست شروع کنید : تفاوت function و script در متلب

برنامه نویسی با متلب را با این پست شروع کنید : تفاوت function و script در متلب

در این پست میخواهیم در مورد تفاوت function و script در متلب صحبت کنیم. همچنین میخواهیم اولین قدم را در برنامه نویسی با متلب برداریم.

در جلسات قبل با آموزش نصب متلب 2017 و آشنایی با محیط متلب درخدمتتان بودیم.

تفاوت function و script در متلب

تمام فایلهای کدنویسی در متلب با پسوند .m ذخیره میشوند و به m فایل مشهورند. کدنویسی در درون m فایلها با دور روش انجام میپذیرد:

  1. script
  2. function

script اصلیترین نوع برنامه نویسی در متلب است. به این شکل که شما کدهای اصلی خودتان را داخل یک m فایل مینویسید و بعد از اجرای برنامتان، آن کدها اجرا میشوند.

اما گاهی ممکن است که برنامه شما از بخشهای متعددی تشکیل شود. بعنوان مثال یک برنامه ی ساده را در نظر بگیرید. برنامه ای که تعدادی متغیر از ورودی دریافت میکند. در مرحله ی بعد آنها را باهم جمع میکند. در مراحل بعدی، بترتیب آنها را در هم ضرب، تقسیم و تفریق میکند. در مرحله نیز با نوشتن کدهای گوناگونی، اطلاعات را به صورت نمودار و متن به کاربر نمایش میدهید.

خب این برنامه به علت اینکه از چندین بخش تشکیل شده است بسیار حجیم میباشد. راه مناسبتر برای اینکه بخواهیم برنامه را از این حالت خارج کنیم استفاده از function است. function کمک میکند که شما هر بخش از برنامه را داخل یک m فایل جدا بنویسید. و در نهایت نیز آنها را داخل m فایل اصلی که همان script شماست فراخوانی کنید.

حتما بخوانید:  گرفتن ورودی از کاربر در متلب : حل یک مثال کاربردی

در این حالت فهم برنامه، هم برای کسانی که برای اولین بار با آن رو به رو میشوند و هم برای خودتان، وقتی که بعداز مدتها آن را دوباره میخوانید، ساده تر خواهد شد.

دومین تفاوت function و script در متلب

دومین تفاوت تفاوت function و script در متلب این است که در برنامه نویسی به صورت Script متغیرهایی که تعریف میکنیم در اصطلاح بعنوان متغیرهای GLOBAL یا سراسری یا عمومی تعریف میشوند. اما در کدنویسی به صورت FUNCTION ، متغیرها به صورت LOCAL یا محلی هستند.

تفاوت متغیرهای Global و Local

حال ببینیم متغیرهای GLOBAL و LOCAL چه تفاوتی با هم دارند. متغیرهای GLOBAL ، متغیرهایی هستند که وقتی آنها را تعریف میکنیم در WORKSPACE ذخیره میشوند و میتوان از آنها در COMMAND WINDOW و تمام SCRIPT ها استفاده کرد. یعنی کاملاً به صورت عمومی عمل می کنند.

متغیرهای LOCAL متغیرهایی هستد که وقتی تعریف میشوند، در WORKSPACE ذخیره نمیشوند و فقط در محیط همان FUNCTION معتبر هستند.

اگر فکر میکنید که شاید متوجه نشده باشید، اصلا نگران نشوید. کمی جلوتر با یکی دوتا مثال کامل موضوع برایتان روشن خواهد شد.

اولین گام برای نوشتن یک برنامه: Script

برای شروع در صفحه ی اصلی برنامه روی گزینه ی NEW SCRIPT کلیک کنید. یک پنجره ی جدید باز میشود به نام EDITOR. این فضایی هست که داخلش کدنویسی میکنیم. البته برای نوشتن FUNCTION هم از همین پنجره استفاده میکنیم که جلوتر خدمتتان توضیح خواهیم داد.

حتما بخوانید:  رسم نمودار دو بعدی در متلب : از صفر تا صد!

NEW SCRIPT

دو دستور خیلی مهم : clc و clear

دو دستور مهمی که میشه گفت همیشه باید اول SCRIPTهاتون وارد کنین CLC و CLEAR هستند.

دستورات clc , clear

دستورات clc , clear

clc

دستوره CLC تمامه چیزهایی که داخل COMMAND WINDOW هست را پاک میکند و فضای آن را برای نشان دادن خروجی های SCRIPT آماده میکند.

clear

دستور بعدی نیز CLEAR است. کار این دستور این است که تمام متغیرهای سراسری که در WORKSPACE هستند را پاک کند. اینکار برای این انجام میشود که ممکن است متغیرهایی که از قبل در WORKSPACE بودند روی  SCRIPTی که الان در حال نوشتنش هستیم اثر گذار باشند.

اجرای برنامه با فشردن کلید F5

در ادامه ی این دو دستور سایر کدهای برنامه را مینویسیم. وقتی کدها را نوشتیم و تمام شد نوبت به اجرای آنها میرسد. برای اجرا کلید F5 را از کیبورد میزنیم. این کلید دو کار انجام میدهد. اول اینکه از شما میخواهد M-فایل را ذخیره کنید. وقتی کد ذخیره شد، بلافاصله اجرا میشود و خروجی آن در COMMAND WINDOW نمایش میدهد.

البته همین کار را نیز میتوانید با فشردن کلید Run از تب Editor که در نوار بالای برنامه قرار دارد نیز انجام دهید.

run button in matlab

نکته ی خیلی مهمی که باید به خاطر بسپارید این است که مسیر ذخیره سازی آن فایل با مسیر جاری که در درس قبلی توضیح دادیم یکی باشد. در صورتیکه مسیری که در حال ذخیره سازی برنامه در آن هستید با مسیر جاری یکسان نباشد، بصورت پیشفرض متلب پیفامی میدهد که مسیر جاری به مسیر ذخیره سازی برنامه منتقل و برنامه اجرا شود.

حتما بخوانید:  عبارت های منطقی (Logical Expressions) و عملگر های منطقی (Relational Operator) در متلب

8 دیدگاه در “برنامه نویسی با متلب را با این پست شروع کنید : تفاوت function و script در متلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.